Rady pro pořízení nové nádoby (popelnice)

DOPORUČENÍ PŘI POŘÍZENÍ JAKÉKOLI NOVÉ POPELNICE (nádoby na odpad – směsný, separovaný nebo bio)

Pokud si budete pořizovat jakoukoli novou nádobu na svoz odpadu, vždy žádejte dodržení normy. Na každém centimetru totiž záleží, a i drobná nepřesnost může způsobit, že popelářské auto popelnici nedokáže zvednout a vyprázdnit. Výrobek odpovídající normě má garanci, že nádoba při výsypech nepraskne.

Pro všechny plastové nádoby musí platit norma EN ČSN 840 1-6 (splnění normy je vyraženo přímo na nádobě).

U nádob, které splňují tuto normu, nebudete mít problém při reklamaci poškození svozovou firmou.

Dodržení normy znamená i připravenost na osazení čipem, bez kterého v Kamenici nádoba nebude svezena.

Výhodou je pak i dodržení certifikátu RAL – GZ 951/1 (který je certifikátem dobrovolného sdružení německých výrobců – na trhu je více držitelů tohoto certifikátu).

Trvejte na tom, aby tloušťka stěny nádoby byla min. 2,8 mm – vyhnete se tím poškození při mechanickém výsypu a nádoba vám bude déle sloužit. Kontrolou je i váha nádoby, která by u 240 litrové neměla být menší než 9,0 kg (bez koleček a osy) – pokud je nižší, znamená to obvykle, že někdo neušetřil na úkor kvality.

Nejčastějším materiálem pro výrobu popelnic je plast – polyethylen s vysokou hustotou (HDPE), který vyniká odolností vůči vysokým i nízkým teplotám – mrazu, snese déšť, přímé sluneční záření nebo působení agresivních chemikálií. Dá se recyklovat.

Technické požadavky svoz odpadu.pdf

Obrázek1

Obrázek3Obrázek4