Kácení a zásahy do dřevin

Povolování kácení a zásahů do dřevin

Podle ustanovení podle § 7 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, jsou všechny dřeviny chráněny před poškozováním a ničením,

Podle § 7 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny je povinností vlastníků péče o dřeviny, zejména jejich ošetřování a udržování.

Zanedbání péče o stromy je porušením právní povinnosti se všemi důsledky (zejména při pádu stromu nebo jeho částí hrozí újma na zdraví a majetku), zároveň poškození dřeviny (kácení bez povolení nebo nevhodný ořez dřeviny) je protiprávní jednání, za které lze uložit pokutu.

1)  Kácení dřevin rostoucích mimo les

Problematika kácení stromů rostoucích mimo les je upravena v § 8 a § 9 zákona ČNR

č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Podrobnosti jsou

uvedeny v § 8 vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., dále toto upravují vyhláška 189/2013 Sb. a 222/2014 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Povolení je třeba:

  1. Pro dřeviny o obvodu kmene nad 80 cm,  měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Toto neplatí pro ovocné dřeviny v zahradách a v zastavěných plochách.
  2. Pro zapojené porosty dřevin (dřeviny se navzájem dotýkají, překrývají, prorůstají), pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin přesahuje 40 m Toto platí pro dřeviny o obvodu menším než 80cm (pro ně vždy platí bod a)
  3. Pro dřeviny, které jsou součástí stromořadí, bez ohledu na jejich velikost. (Stromořadí je souvislá řada nejméně 10 stromů s pravidelnými rozestupy.) 

2)  Ořez dřevin

K prořezu stromů, které nejsou součástí významného krajinného prvku (viz níže) není třeba povolení orgánu ochrany přírody.

Avšak podle § 7 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, jsou všechny dřeviny chráněny před poškozováním a ničením, takže při ořezu je nutné postupovat dle odborných zásad a respektovat přirozený habitus (tvar koruny) stromů. Odstranění podstatné části koruny (více jak 30 %), případně tzv. hlavový řez či narušení přirozeného habitu dřevin, by znamenalo jejich poškození a jedná se tudíž o protiprávní jednání, za které lze uložit pokutu.

Podle §16 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník je možné za určitých podmínek šetrným způsobem odstranit části stromu přesahující z pozemku souseda, působí-li škodu nebo jiné obtíže.

3)  Zásah do významného krajinného prvku VKP alejí v obci Kamenice

Na území obce Kamenice se nachází aleje, registrované od r. 2004 jako významný krajinný prvek.

Významný krajinný prvek je dle ust. §4 odst. (2) zákona zákona ČNR č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny chráněný před poškozováním a ničením. K zásahům, které by mohly vést k poškození nebo zničení významného krajinného prvku nebo ohrožení či oslabení jeho ekologicko-stabilizační funkce, si musí ten, kdo takové zásahy zamýšlí, opatřit závazné stanovisko orgánu ochrany přírody.

Tímto orgánem je od 01.01.2024 Odbor životního prostředí MěÚ Říčany, který vydává povolení k zásahu do VKP aleje po vyhodnocení možného dopadu zásahu na kořenový systém či ovlivnění stanovištních podmínek růstu dřevin.

Povolení je třeba:

Pro zásahy (ořezy, stavby, výkopy, terénní úpravy) do vzdálenosti 9m od kmene dřevin.

Dle vyjádření příslušného orgánu ochrany přírody je pro lípy ve VKP aleji v obci Kamenice navrženo ochranné pásmo 9 m od kmene stromu, které vyplývá mj. z normy ČSN din 18 920 ( Ochrana stromů, rostlinných porostů a ploch pro vegetaci při stavebních činnostech) a z Metodiky ČSOP č.5 ( Péče o dřeviny rostoucí mimo les – 1.), kdy je doporučeno chránit celou kořenovou zónu, která je tvořena půdorysným průmětem koruny, zvětšené o 2 m. (Průměr koruny vzrostlých lip se pohybuje mezi 14- 20 m – tzn., že kořenová zóna se nachází ve vzdálenosti 9 – 12m od kmene stromu.) Protože Obecní úřad, jako orgán ochrany přírody  předpokládá, že perspektiva růstu mladých lip je nejméně 50 let a stromy takovéto velikosti dosáhnou, je předmětná v tomto pásmu ochrana i dosud nevzrostlých stromů.

Podání žádosti v případě kácení dřevin z důvodu špatného zdravotního stavu apod.:

  • Žádost podává vlastník pozemku či nájemce nebo jiný oprávněný uživatel se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém dřeviny rostou.
  • Podání lze učinit i prostřednictvím pověřeného zástupce (zmocnění k zastoupení se prokazuje písemnou plnou mocí).
  • Žádost a její náležitosti lze doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, elektronicky, datovou poštou nebo osobně do podatelny Obecního úřadu Kamenice. Dnem podání je zahájeno řízení ve věci.
  • Žádost k vyplnění na počítači můžete stáhnout zde.

Podání žádosti v případě kácení dřevin z důvodu stavby domu, plotu apod.:

  • Žádost podává vlastník pozemku či nájemce nebo jiný oprávněný uživatel se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém dřeviny rostou.
  • Podání lze učinit i prostřednictvím pověřeného zástupce (zmocnění k zastoupení se prokazuje písemnou plnou mocí).
  • Žádost a její náležitosti lze doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, elektronicky, datovou poštou nebo osobně do podatelny Obecního úřadu Kamenice.
  • Pokud je důvodem kácení stavba či jiné terénní úpravy, je třeba k žádosti předložit projektovou dokumentaci, minimálně její část, z které bude patrné, v jaké vzdálenosti od kmenů stromů dojde k výstavbě nebo terénním úpravám, s popisem o jaký zásah půjde (hloubka, šířka výkopových prací, výška navržené stavby,…).
  • Žádost o závazné stanovisko k vyplnění na počítači můžete stáhnout zde.

Náležitosti žádosti:

  • jméno a adresa žadatele,
  • označení katastrálního území a parcely, popis umístění dřevin včetně situačního zákresu
  • doložení vlastnického práva, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemkům spolu se souhlasem vlastníka pozemku s kácením,
  • specifikace dřevin, které mají být káceny nebo ovlivněny zásahem, zejména jejich druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí, pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodové  zastoupení dřevina a
  • zdůvodnění žádosti.

Vydání povolení:

Povolení nebo závazné stanovisko k zásahu vydává Obecní úřad Kamenice, Odbor správy majetku, oddělení životního prostředí. Povolení k pokácení lze vydat jen ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. Závažnými důvody jsou např. zvýšené riziko pádu dřeviny, poškozování stavby kořeny či větvemi, umístění nové stavby apod. 

Povolení k zásahu do VKP aleje lze vydat po vyhodnocení možného dopadu zásahu na kořenový systém či ovlivnění stanovištních podmínek růstu dřevin.

Orgán ochrany přírody je oprávněn ve svém rozhodnutí o povolení kácení dřevin uložit žadateli přiměřenou náhradní výsadbu ke kompenzaci ekologické újmy vzniklé pokácením dřevin.

Rozhodnutí o povolení vydá orgán ochrany přírody do 60 dnů od zahájení řízení (v případech zvláště složitých do 90 dnů od zahájení řízení).

 

Pro dřeviny, jež jsou součástí významných krajinných prvků (vodní tok, údolní niva, les, rybník,…), je zapotřebí získat souhlas Odboru životního prostředí  MěÚ Říčany.

Pro dřeviny, které rostou na pozemku vedeném v katastru nemovitostí jako les, platí zákon č. 289/1995 o lesích a tedy postup podle lesního hospodářského plánu nebo lesních hospodářských osnov. Kácení jednotlivých dřevin v lese mimo tento režim povoluje orgán státní správy lesů, Odbor životního prostředí MěÚ Říčany.

 

                                                                           

oddělení životního prostředí

OÚ Kamenice