Co dělat při ztrátě občanského průkazu

Neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu

•  kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy) v Praze kterémukoliv úřadu městské části Praha 1 až 22

• ztrátu nebo odcizení občanského průkazu lze ohlásit také Policii České republiky.

Ohlášením ztráty nebo odcizení skončí platnost občanského průkazu.

Nalezený občanský průkaz musíte odevzdat a nemůžete jej používat. Neodevzdání občanského průkazu, u něhož byla ohlášena ztráta nebo odcizení, je přestupkem.

Pokud došlo ke ztrátě či odcizení v zahraničí je občan povinen ohlásit tuto skutečnost zastupitelskému úřadu.

Máte povinnost požádat o nový občanský průkaz do 15 dnů po ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu

Pokud je váš občanský průkaz v databázi neplatných dokladů a nehlásili jste jeho ztrátu ani odcizení, nemusí se jednat o chybný údaj. Neplatný může být občanský průkaz i z důvodu zrušení trvalého pobytu. (Ohlašovna může ve správním řízení zrušit trvalý pobyt na návrh oprávněné osoby, pokud občan nemá žádné užívací právo k bytu nebo domu, a zároveň se tam nezdržuje).

Podrobnější informace k této problematice na webu Ministerstva vnitra ČR.