Jaká je budoucnost sportovního areálu v Kamenici?

Jaká je budoucnost sportovního areálu v Kamenici?

15.4.2024 |

Ve „Zpravodaji z Kamenice“ s datem 06.2020 byla Kamenická veřejnost seznámena s poněkud megalomanským projektem sportovního areálu v Kamenici. Jako dlouholetý hráč A-týmu, trenér a funkcionář fotbalového oddílu SK Kamenice, který se v současné době stále zajímá o sport a zejména fotbal v Kamenici, bych sportovcům i příznivcům přál opravdu důstojný sportovní areál, který by si tato obec určitě zasloužila.

V říjnu 2020 vyšel ve Zpravodaji článek, ve kterém místostarosta Petr Valášek oznamuje, že obec převzala od SK správu areálu a jsou zde nastíněny budoucí kroky v areálu, včetně celkové přeměny areálu dle výše uvedeného projektu.

Od té doby uběhly téměř 4 roky. Nezaznamenal jsem nikde, ani ve Zpravodaji, kde vedení obce rádo uvádí své úspěchy, žádnou konkrétní zmínku o nějaké úpravě areálu. V reálu došlo k realizaci části oplocení ve spodní části areálu a v nedávné době proběhly práce na nové kanalizační přípojce pro stávající objekt šaten.

Ještě před uveřejněním projektu areálu došlo ke zbourání železobetonové tribuny mezi horním a dolním hřištěm. Údajně staticky nevyhovovala, což mě i další pamětníky této železobetonové pevnosti překvapilo. Že některé nenosné části tribuny nebyly vzhledem k nedostatečné údržbě v dobrém stavu bylo zřejmé, ale určitě se to dalo napravit. Nebo, že by odstranění tribuny souviselo spíše s uvolněním místa pro přestavbu areálu? Náhradou staré tribuny je tribunka pro cca 60 diváků, která záhy obdržela populární název „autobusová zastávka“. Tato tzv. provizorní stavba (proto není uvedena ve výčtu změn v areálu) je zde cca 4 rokem. Bohužel její kapacita stačí i když skalní fandové raději sledují fotbal od občerstvovacího stánku u rohu hřiště. Možná i proto, že když není optimální počasí (fouká, prší nebo příliš svítí slunce) není posez na tribunce žádný med.

Co je ale smutné, jak se Obec jako vlastník a správce areálu chová ke stávajícímu vybavení areálu. Travnatá plocha fotbalového hřiště je díky všestranné péči správce Milana Adámka a party fotbalistů z A-týmu pod vedením Davida Meissnera, ve výborném stavu. O to více zarážející je stav některých prvků kolem hřiště. Potrhaná síť za brankou, krátké a děravé stříšky nad střídačkami, zdevastované lavičky podél oplocení u aleje, kde bylo nejlepší sezení v létě, když jsou zastíněny. Kabiny, i když vnitřky prošly několika modernizacemi, jsou staré cca 60 let a kapacitně i jinak nevyhovují. Co je ale asi pro činnost fotbalistů hodně tristní, je stav osvětlení fotbalového hřiště, které je potřebné pro tréninkové účely, alespoň na jedné polovině hřiště. Současné amatérské provizorium sice jakž takž pomáhá při trénincích v pozdním podzimu, ale například pro zápas přípravky, který bylo nutné sehrát v listopadu v týdnu, bylo naprosto nevyhovující. Bohužel i tréninkové podmínky pro fotbalisty a nyní i ragbistky nejsou ideální. Pokud je mokro, hrozí na fotbalovém hřišti poničení trávníku (vícekrát se stalo, že i malí žáčci měli kvůli tomu zrušený trénink). Spodní víceúčelová plocha s letitým povrchem umělé trávy je v případě vlhka nebo zimního období, kdy by byla pro tréninky nejvíce potřebná, prakticky nepoužitelná, hrozí zranění. Výsledkem je, že A-tým jezdí v zimním období trénovat do Kunic a žáci do Zvole a Dolních Jirčan. Pro trénink se nabízí i kus trávníku za brankou u skautské klubovny, ale zdejší terén je značně nerovný. Určitě by stálo zato se porozhlédnout i po areálech v nejbližším okolí (Kunice, D. Jirčany, Jílové, Zvole, Nespeky atp.) a vzít si příklad.

Bohužel už i kluci v žákovském věku odcházejí za lepšími podmínkami.

V prosincovém Zpravodaji z r. 2023 jsme se dočetli v článku nadepsaném „Do rozpočtu přišlo 120 miliónů. Je čas na další investice“, o dobrém stavu obecní kasy a o navýšení příjmu obce díky Rozpočtovému určení daní o 11 % oproti předchozímu roku. Proto snad už konečně nastal čas také investovat do vylepšení sportovního areálu, aby se stal důstojnou vizitkou obce a aby mohl plnohodnotně sloužit jak sportovcům i návštěvníkům. Zároveň se přimlouvám za přednostní nápravu některých nedostatků ve vybavenosti areálu popsaných v předchozím textu, které by nebyly finančně tak náročné.

Závěrem bych chtěl požádat vedení obce o sdělení veřejnosti, jaké jsou v současné době konkrétní záměry se sportovním areálem.

 

V druhé části mého příspěvku se chci zmínit o sportovní stránce provozování fotbalové činnosti v Kamenici, která ale rovněž také souvisí s podmínkami provozování fotbalu v rámci areálu.

Můžu zde uvést částečné postřehy z činnosti fotbalového oddílu jako občasný návštěvník zápasů týmu dospělých a činnosti žákovského týmu, v současné době starších žáků, kde působí můj vnuk.

Tým mužů po vítězství ve 3. třídě v sezóně 2021-2022 a euforii z postupu do okresního přeboru, se po dobrém začátku, bohužel vinou zranění, odchodů některých hráčů a zbytečných ztrát v dobře rozehraných zápasech, v soutěži neudržel. V nynějším ročníku se naopak po slabším začátku začalo více dařit a tým se odpoutal od spodku tabulky. Za hlavní problém ve stabilizaci výkonů mužstva vidím skutečnost, že je obrovský problém v doplňování týmu mladými hráči. Již řadu let v Kamenici neexistuje dorostenecký tým, který by měl být přirozenou zásobárnou pro tým dospělých. Důvodů je víc. Část kluků se ještě v žákovském věku rozutekla za lepšími podmínkami do jiných klubů (např. Kunice), část kluků po dosažení věku, pokud neodejdou jinam, končí z toho důvodu, že se nepodaří početně sestavit tým a s fotbalem úplně skončí. Samozřejmě je velice obtížné sehnat také k mládeži trenéry, kteří by bez nároku na odměnu, mohli věnovat této činnosti spoustu úsilí a času.

Proto patří obrovský dík Aleši Stibůrkovi, který po svém příchodu do kamenického fotbalu vzkřísil žákovské kategorie, které byly po odchodu dřívějšího trenéra i s partou kluků do Kunic, v troskách. Podařilo se mu v roce 2018 uspořádat nábor a rozjet fungování nejmenších fotbalistů, kteří se začali účastnit soutěží a turnajů přípravek. Postupně se podařilo podchytit další zájemce a vytvořit tři věkové skupiny fotbalistů (včetně dívek, které hrají ve společných týmech s kluky). Problém nastal obdobně jako u dalších sportů v období covidu, kdy byly přerušeny všechny soutěže a nemohlo se ani trénovat. Jak šel čas a ti nejstarší postoupili do kategorie starších žáků, kde se již hraje v 11 a na celé hřiště, přišel další problém, a to dát dohromady celou jedenáctku. V sezóně 2022-2023 část hráčů překročila věkovou hranici, část kluků utekla za lepšími podmínkami, převážně do Kunic, část v konkurenci jiných sportů zběhla k florbalu a část se na to lidově řečeno „vykašlala“. Sezónu kluci sice kompletně odehráli, ale v některých zápasech nastoupili i v deseti. I doplňování týmu mladšími mělo své meze, vzhledem ke kolizím termínů zápasů i podobným personálním problémům u těch mladších. Faktem je, že v současné době mobilů, počítačových her a sociálních sítí řeší obdobné problémy spousta klubů a aby daly dohromady tým pro soutěže spojují své síly do kombinovaných oddílů.

Pro současnou sezónu 2023-2024 se rozhodlo vedení fotbalového oddílu spojit síly v mládežnických kategoriích s SK Rapid Psáry. Nebýt tohoto spojení, tak v případě starších žáků by se vůbec nepodařilo dát dohromady kompletní tým. Po půlroce je možné říci, že je zatím toto spojení úspěšné. Starší i mladší žáci hrají každý dvě soutěže. A-týmy 1.A třídu Středočeského kraje, zápasy hrají se stejnými soupeři vždy po sobě, B-týmy hrají okresní přebor Prahy-západ. Zápasy A-týmů se hrají v Psárech, B-týmů v Kamenici. Kluci mají v úterý trénink v Psárech, ve středu mají technické dovednosti (kluci ze Psár v Psárech, kluci z Kamenice v Kamenici) a ve čtvrtek všichni trénují v Kamenici. I v zimní přestávce trénují kluci 3x týdně střídavě na umělkách ve Zvoli a D. Jirčanech a v tělocvičně v Psárech. O víkendech hrají zimní turnaj na Junioru Praha. V létě měli kluci vícedenní přípravný kemp v Jablonci n/Jiz. a v zimě v Rokytnici n/Jiz.

Protože celkově není tolik hráčů, řada z nich alternuje v obou týmech. Kluky, i když mají náročný program, to evidentně baví, a i když to tabulkově nevypadá, tak kluci udělali obrovský výkonnostní pokrok, za což patří velký dík celému trenérskému týmu a zejména pak šéftrenérovi Michalu Suchému ze Psár. Obrovský dík patří též rodičům kluků, kteří vytrvali v činnosti, za dopravu kluků na zápasy a tréninky a za to, jak se dokázali domluvit na společné dopravě.

Pokud dorostenci Psár uhájí na jaře zatím suverénní 1. místo v 1.A třídě a postoupí do krajského přeboru, bude možné do krajského přeboru postavit i mladší dorost, do kterého by pak mohli přejít kluci ze starších žáků a nemuseli by měřit síly se staršími dorostenci.

Doufám, že se potvrdí po skončení ročníku prospěšnost spojení Psáry-Kamenice mládežnických týmů a že kluci z Kamenice budou tímto způsobem rozvíjet své fotbalové dovednosti, aby se následně mohli stát posilou pro A-tým mužů, který je výkladní skříní každého fotbalového oddílu. Ten zdejší v roce 2022 oslavil 90 let své činnosti, kdy byl po celou tuto dobu hlavní složkou sportovní činnosti v obci.

Ing. Gustav Scholz