V Kamenici se střílelo

V Kamenici se střílelo

6.11.2020 |

Stavaři hlásí: Další balvan odstraněn, práce na rozšiřování čistírny pokračují. Podívejte se na fotogalerii

 Největší investice za mnoho let, největší a nejnáročnější stavba. To je projekt rozšíření čistírny odpadních vod nedaleko Hamerského rybníka, díky kterému bude moci čistička v budoucnu pokrýt potřeby až 8000 obyvatel. Stavaři se ale během budování musí potýkat nejen s tunami bahna a neustále stoupající vodou z Kamenického potoka, který protéká jen pár desítek metrů odsud, ale také s kamenným podložím, na které někdy nestačí ani bagr se sbíječkou. Přinášíme vám unikátní pohled do útrob nové části čistírny a fotoseriál z odstřelu obřího balvanu, který ležel projektu v cestě.

Z hlubin, kde bude umístěná nová dosazovací nádrž, už bagry vytěžily hromadu balvanů o váze až 10 tun. „Válel to nahoru po náspu jako hovnivál kuličku,“ usmívá se stavbyvedoucí Ondrej Kybast. Tyto obtížné, ale také jedinečné přírodní úkazy nepřijdou nazmar, vedení obce se rozhodlo je zužitkovat jako dekoraci parku Údolní niva. Nejsou jen zajímavé na pohled, ale poslouží jako vděčná zábava lezení chtivých dětí a mládeže.

celkovy-pohled

Opravdu velké a ještě k tomu nešťastně zaklíněné balvany, které do hloubky přecházely v rostlou skálu, si ale musel vzít do parády střelmistr. V době focení tady úřadoval už potřetí. Vzhledem k povaze terénu a zkušenostem ze stavby původní čistírny, počítal projekt s komplikacemi. „Odhadovalo se, že narazíme na dva, tři masivní solitéry, ale nakonec jich bylo třeba vytěžit více a ty, které navazovaly na skalní masiv, odstřelit,“ říká stavbyvedoucí. Dělníci se také museli vyrovnat s nečekaným množstvím spodní vody. Její hladinu je nutné neustále snižovat a zároveň hlídat, aby lidé v okolí nepřicházeli o vodu ve svých studnách.

Projekt je náročný i proto, že se musí nová část čistírny budovat za provozu té současné. Nejdříve nová trafostanice a aktivační linka. Ta se skládá z velké zahloubené betonové nádrže (34x16 metrů, výška 6 metrů) a dmychárny. Po jejich zprovoznění se mohly postupně začít bourat staré technologie a na jejich místě se buduje nová část. Nejvýraznější změnou je celkové rozšíření plochy čistírny o zmíněnou aktivaci a to, že nově poběží na dvě dosazovací nádrže. Původní kapacita pro 3936 obyvatel se zvýší na 7500. Projekt to je náročný a drahý, ale díky němu bude naše obec připravena na rozvoj, který ji následující desetiletí rozhodně čeká.

report-2

Report z odstřelu

Balvan se nejprve na několika místech navrtá a otvory se vyplní speciálními plynovými patronami. Aby úlomky kamení, bahno a voda neohrožovaly okolí, zakryje se místo výbuchu několikatunovou „peřinou“ ušitou z těžkých pneumatik. „Tlaková vlna je někdy tak velká, že i tak těžkou plachtu zvedne do vzduchu,“ říká stavbyvedoucí Kybast. To my ale nevidíme, z bezpečnostních důvodů se musíme jít schovat za zeď. Střelmistr několikrát zatočí pákou, zakřičí „pálíme!“ a sepne tlačítko. Údolím zavibruje rána a ve vzduchu je cítit smrad jako ze silvestrovské petardy. Bagr odkrývá gumovou peřinu a namísto balvanu jsou už jen střepiny.                     Red