Tohle je nový sportovní areál. Jak se vám líbí?

Tohle je nový sportovní areál. Jak se vám líbí?

18.6.2020 |

Radnice představuje projekt, který přináší desítky nových aktivit pro všechny věkové skupiny. Získá podporu široké veřejnosti?

Každého to tady praští do očí. Na vesnické poměry obrovský prostor naproti jezdeckým stájím u kruhového objezdu na Těptín a Týnec nad Sázavou, hned vedle Hamerského rybníku, na dohled od základní školy i nového parku. Pár minut pěšky od centra a v docházkové vzdálenosti pro většinu Kameničáků. Něco by tady šlo udělat. Něco velkého.

Odnepaměti se tu kopalo do balónu. V 70. letech u fotbalového hřiště vyrostla tribuna, z které fandilo až 300 diváků. Když po půl století dosloužila, nahradila ji skromná montovaná konstrukce. Pod hřištěm byla kdysi i ledová plocha, pak škvára, pak víceúčelová plocha, která ale nikdy nebyla pořádně využívaná. Velké oživení sem přinesl skatepark, ale jen na spodním konci. Mezi ním a fotbalovým hřištěm zeje neurčitý prostor. A i když celá oblast mezi Hamerským rybníkem a kruhovým objezdem působí upraveně, má z ní člověk pocit prázdnoty. O to větší, když uváží, jaký potenciál se tu nabízí.

Je to už pár let, co vedení obce oslovilo několik architektonických kanceláří, aby předložily studie, jak by mohl prostor vypadat. Prosadili se architekti z pražského ateliéru NEW HOW, jejichž spolumajitel a spoluautor vybraného projektu David Zámečník bydlí v nedalekém Kostelci u Křížků. „Od začátku jsme věděli, že chceme regulérní sportoviště, ale taky, aby ten sport byl pro všechny, hlavně děti a mládež. Prostě takový pohybový startup, kde si každý bude moct vyzkoušet většinu populárních sportů,“ říká starosta Pavel Čermák a dodává: „Náš cíl je vytvořit kolem každého sportu dobrou partu, která na sebe bude nabalovat další lidi.“

Od prvních skic se k projektu vyjadřuje kamenická sportovní veřejnost od fotbalistů, běžců, florbalistů, volejbalistů až po mažoretky, a tak architekti projekt přizpůsobili sportům a zájmům, které už v Kamenici existují a mají tradici. Nejde tedy o střelbu do vzduchu „co by se asi lidem mohlo líbit,“ ale zároveň nabízí věci, které dosud v naší obci nebyly, včetně kompletní malé atletiky. „Kouzlo projektu je i v tom, že děti, které třeba přijdou k nám na fotbal, si budou moct vyzkoušet i tenis, volejbal, běh, florbal, prostě dostanou šanci zjistit, co je baví nejvíc. Bude to tím pádem takový tavicí kotel pohybových aktivit,“ vysvětluje zastupitel a fotbalista Vladimír Hladík.

Fotbal je základ každé vesnice. I u nás v Kamenici má dlouhou tradici, jezdí si k nám zahrát nadšenci až z Prahy. Skvělá zpráva je, že v poslední době roste zájem hlavně u dětí. Do Kamenice se ve velkém stěhují mladé rodiny a rozkoukávají se, co jim nové prostředí nabízí. Moderní, atraktivní sportoviště může přitáhnout i tuto skupinu a pomoci jim snadněji navázat vztahy a zapustit kořeny, stát se skutečnou součástí obce.

Vedle fotbalového hřiště projekt počítá s hřištěm na módní beach volejbal, ale i volejbal klasický a univerzálnější  plochou využitelnou na líný tenis nebo fotbálek.

Při pohledu na vizualizaci každého na první pohled zaujme úzká dlouhá budova, která využívá výškový rozdíl mezi terasou s fotbalovým hřištěm a dalšími míčovými sporty a budoucí víceúčelovou plochou a atletickým oválem. „Snažili jsme se, aby budova nepůsobila jako přehrada nebo nepatřičná dominanta, proto skrz ní vedou průchody a průhledy, které dodávají vzdušnost a vizuálně propojují obě části areálu,“ vysvětluje David Zámečník.

Budova v sobě ukrývá dvě tělocvičny o rozměrech zhruba 19 na 8 metrů vhodné na fitness, jógu, tanec nebo třeba posilovnu. Pro sporty náročnější na prostor už existují hned dvě velké tělocvičny v nedaleké základní škole, takže architekti mohli zůstat u relativně úzké „nudle“, díky čemuž zbylo i víc prostoru na sportoviště. Uprostřed budovy se počítá s šatnami pro fotbalisty, rozhodčí, návštěvníky atletické části areálu i luxusnější šatny určené pro zákazníky platící si za služby, jako je už zmíněná jóga, případně i wellness. „Je na budoucím nájemci, čím si tyto prostory vybaví, můžou tam být posilovací stroje, ale třeba taky výřivky nebo sauny,“ říká Zámečník. Směrem k hřišti pod střechou centrální budovy jsou tribuny pro 200 lidí. Střecha je kapitola sama pro sebe. Zelený porost v létě pomůže udržet snesitelnou teplotu uvnitř lépe než drahá klimatizace. Střechu lze také osadit fotovoltaickými články.

sportovni-areal

Na kraji budovy směrem k silnici je kavárna. „Sem se chodí na rande,“ ukazuje

s usměvem na plány architekt Zámečník, prostor taky určitě ocení rodiče, kteří dovedli svoje ratolesti na sportovní kroužek i kdokoli, kdo si chce před, po nebo místo sportování posedět. Na opačné straně směrem k parkovišti a továrně Strojmetalu se zase počítá s bytem pro správce, protože areál bude potřebovat neustálou péči a dohled.

Obrovský skok pro kamenický sport by byla atletická dráha. Ve čtyřech drahách se nabízí 200 metrů dlouhý ovál a v 6 drahách 60 metrů sprinterská rovinka. „Bojovali jsme o každý metr, víc se tam opravdu nevešlo,“ komentuje Zámečník. Od začátku je sportovní areál plánovaný tak, aby se maximálně doplňoval s tím, co už nabízí nedaleká základní škola a co na ní naopak chybí. „Děcka ze základky by konečně získaly venkovní sportoviště,“ zdůrazňuje 1. místostarosta Petr Valášek  a zároveň vedoucí oddílu orientačního běhu v Kamenici. Díky dvoustovce bychom mohli pořádat v Kamenici mládežnické běžecké závody. „Sportovní areál by znamenal, že obec bude mít ucelenou malou atletiku,“ říká Valášek. Velká debata probíhala ohledně parkování. Nakonec zvítězila varianta plochy u Strojmetalu. Při příjezdu k areálu jako první člověka upoutá budova Masny. A z tohoto důvodu jí architekti věnovali náležitou pozornost. „Chtěli jsme, aby vizuálně byla Masna protiváhou jezdeckého statku na druhé straně silnice a pocitově ho vyvažovala,“ rozebírá Zámečník. Původní stará budova by se rozšířila na dvě patra, z nichž obě by nabídly otevřený variabilní prostor s terasami a zajímavými průhledy do krajiny. Spojení mezi nimi by zajišťovala kontejnerová konstrukce se schodištěm a záchody.

Tento alternativní prostor, který v širokém okolí nemá obdobu, počítá s hudební zkušebnou a bistrem v přízemí, které by přímo navazovalo na skatepark, streetbal a venkovní posilování. Horní patro by mohlo být laděné víc do umění. „Třeba pro kurzy animování filmů, 3D tisku, prostě takové doupě pro mladistvé tvůrce,“ říká k tomu starosta Čermák. Díky své otevřenosti nabízí budova nekonečnou variabilitu včetně amatérských koncertů. S velikostí 15 krát 15 metrů by dokázala pojmout až 150 zábavychtivých lidí.

Masna by náctiletým partičkám migrujícím po obci s hudbou na plné pecky z mobilů nabídl bezpečný, srozumitelný prostor, který je tak trochu světem samým pro sebe, ale zároveň není izolovaný od sportovních aktivit v areálu. „Projekt skateparku jasně ukázal, že mládež nechce akorát dělat neplechu, ale prostě chce něco dělat, akorát u toho nechce být nikým instruovaná a být pod dohledem učitele nebo trenéra,“ vysvětluje místostarosta Valášek plánovaného ducha Masny a starosta Čermák k tomu dodává: „Rodiče křičí na děcka, ať jdou ven, ale už jim neřeknou kam. Masna je přesně ten prostor, který v Kamenici potřebujeme. Vyzkoušeli jsme si už z doby letního kina, že mládež se nepotřebuje scházet v centru, ale tam, kde jí to dává smysl.“

Každého při pohledu na elegantní vizualizace napadne, „kolik to tak může stát.“ Architekt Zámečník mluví o „horních desítkách milionů“, zároveň ale zdůrazňuje, že není možné seriózně mluvit o ceně, dokud není hotový projekt do poslední kliky a s ním i jasně vyčíslené náklady.

Vedení obce se také kloní k tomu, aby vznikl nejprve projekt. Investovat do něj se vyplatí i proto, že zakládá mnohem větší šanci na získání evropské či státní dotace. O peníze je možné žádat i u nově vzniklé Národní sportovní agentury. „V regionu žádný takový sportovní areál není, což by naše šance mohlo posílit,“ zamýšlí se Valášek.

Je jasné, že peníze budou muset jít i z obecního rozpočtu, a proto hledá vedení obce podporu i u široké kamenické veřejnosti, nejen sportovní komunity. Ta bude jistě klást otázku, jestli si takový projekt vůbec naše obec může dovolit, když už má úvěr na kanalizaci a vodovod, školu a čistírnu odpadních vod. „Dle ekonomů je zadlužení naší obce naprosto zdravé, pořád se pohybujeme na výši ročního rozpočtu,“ uvažuje Valášek jakožto místostarosta pro ekonomiku. Starosta Čermák k tomu dodává: „Často od lidí slyším argument, že dokud nejsou postavené všechny chodníky a opravené silnice, tak se nemáme zabývat zelení, kulturou a sportováním. Samozřejmě, že potřeby obce mají nějakou posloupnost a musíme nejdřív uspokojit ty základní, ale na druhou stranu super silnice lepší lidi neudělá. Od toho tu jsou právě ty vznešenější aktivity, jako je sport a kultura, aby pomohly vytvořit skvělou partu 4500 lidí.“

Sportovní areál je opravdu velký plán. Doteď to byl jen sen sportovců z celé Kamenice. Možná, že po přečtení tohoto článku se tímto snem nakazí i další lidé. Jak to vidíte vy, čtenáři našeho zpravodaje? Nebojte se vyjádřit svůj názor, dejte vedení obce vědět, co si myslíte. Vaše reakce rádi otiskneme. Napsat můžete na redakce@kamenice.cz, budeme se těšit.