Sousedova sekačka je vždy hlučnější

Sousedova sekačka je vždy hlučnější

7.8.2020 |

Vážení přátelé, o víkendu to nezapínejte před 8 ráno a v neděli skončete v pravé poledne. Relax si zaslouží každý.

Tenké stěny bytovek, zahrady rodinných domů. Můžeme si být jistí, že hluk zůstane odvěkým sousedským tématem, ať už žijeme kdekoli. Pryč je doba, kdy lidé na vesnici vstávali, pracovali a usínali společně, podle toho, jak jim to diktovala příroda. Dnes máme, stejně jako ve městě, různý rytmus, a tak zatímco se jeden oddává slastnému spánku, druhý vybíhá z kůlny s motorovkou „konečně se do toho opřít“. A tady vznikají zárodky sváru.

Každá vesnice reguluje hluk podle svého. Nad všemi obecními vyhláškami se ale tyčí zákon platný po celé republice. Noční klid. Je jasně definovaný od 22 do 6 hodin ve všední dny i o víkendech. Výjimku z něj může obec zahrnout do své vyhlášky, pouze pokud to schválí Ministerstvo vnitra na žádost zastupitelů obce, kteří ji musí podat velmi dlouho dopředu. Nejtypičtější příklad takové výjimky je Silvestr, kdy neplatí noční klid až do 2 hodin ráno. Podobným příkladem může být masopust nebo obecní slavnosti. Ministerstvo vnitra vždy posuzuje, zda je výjimka přiměřená veřejnému zájmu, či nikoli. Stává se poměrně často, že žádost neprojde, s čímž máme zkušenost i u nás v Kamenici. Je jasné, že třeba letní kino nemůže začít před západem slunce a bude tedy končit dlouho po desáté. Ani tak ale vnitro v minulosti naši žádost o 12 představení každý pátek a sobotu nepovolilo.

Stále jsou však opakující se akce vhodnější k žádání výjimek než jednorázové, jako například svatba. „Plno lidí se snaží žádat o výjimky. Píšou nám, že se žení a budou mít spoustu lidí na zahradě dlouho do noci. Tady prosím všechny, aby používali zdravý rozum a radši poprosili o shovívavost svoje sousedy. To je mnohem efektivnější než startovat byrokratické kolečko, protože kde není žalobce, není soudce,“ říká starosta Pavel Čermák. Taky upozorňuje na to, že si plno lidí myslí, že stačí akci prostě oznámit na radnici a mají splněno. Ze zákonného nočního klidu ale není možné se takto vyvázat. „Je to nahlášené,“ ohrazují se lidi proti policajtům, které na ně přivolal naštvaný soused. „Mně pak třeba ve tři v noci zvoní telefon a příslušník se ptá, jestli je akce ohlášená. Nezbývá mi, než mu říct, že platí vyhláška o nočním klidu a ať koná svou povinnost,“ připomíná Čermák.

Vedle zákona vymáhaného policií existují obecní vyhlášky, které regulují nejrůznější činnosti na obci. „Já je beru jako takové gentlemanské dohody všech lidí prosazované přes zastupitelskou demokracii o tom, co, jak a kdy můžeme vykonávat,“ říká starosta. Pokud je někdo porušuje, není to věc policie, ale přestupkového oddělení, které v našem případě sídlí na Městském úřadě v Říčanech.

Vyhláška, která nás v tomto článku zajímá nejvíce, je zákaz hlučných činností. Určuje, že s kosením, řezáním, broušením a dalšími na decibely náročnými aktivitami můžeme začínat v sobotu nikoli od šesti, ale až od osmi ráno, stejně tak v neděli, kdy ale musíme skončit nikoli v deset večer, jako během pracovních dní, ale už v pravé poledne. Neděle odpoledne je tedy ten kýžený čas v celém týdnu, kdy bychom se měli všichni oddat klidu a relaxu. Toho by si měli být vědomi hlavně chataři, z jejichž řad se rekrutuje nejvíc víkendových workoholiků snažících se o víkendu na zahradě dohnat, co přes týden nestihli.

Na závěr bychom chtěli poprosit všechny naše čtenáře, aby co nejvíce potenciálních sporů řešili na lidské, sousedské úrovni. Úředníci a policisté jsou tady na závažné věcí. Zazvonit na sebe, promluvit spolu přes plot, to je základní věc, které bychom měli být všichni schopni. „Bydlíme vedle sebe, tak se spolu nebojme komunikovat, buďme ohleduplní, ale taky si vycházejme vstříc,“ vybízí starosta Pavel Čermák.              

Red