Připojte se z ulice na Wi-Fi zdarma.

7.8.2020 |

na devíti místech v Kamenici operuje veřejná síť

Díky projektu Evropské unie WiFi4EU mají lidé nejen v centru a na zastávkách zadarmo internet. O možnosti čerpat dotace na veřejnou WiFi se náš starosta Pavel Čermák dozvěděl před dvěma lety na konferenci pořádané Svazem měst a obcí. Podání žádosti, vyhledání dodavatele, schválení žádosti, realizace. Tohle všechno máme za sebou a od minulého měsíce už všechno běží naplno.

Lidé mají častokrát o Evropské unii představu, že jde o nesmyslný byrokratický moloch. To ale neodpovídá tomu, jak popisuje žádost o veřejnou Wi-Fi náš starosta, který ji podával přímo do Bruselu: „Prostě jsem vyplnil dotazníky, čestné prohlášení a svoji občanku. Nepotřeboval jsem žádná doporučení nebo notářské ověření.“

Získání 15 tisíc euro ale mělo přece jen háček. Do projektu se mohly hlásit obce ze všech zemí Evropské unie a vznikla tak soutěž, kdo zvládne peníze vyčerpat dřív. „Byl jsem připravený u počítače přesně na minutu, kdy začne přihlašování, ale zájem byl takový, že server spadl,“ vzpomíná Čermák s úsměvem. Kvůli obrovskému zájmu bylo dokonce potřeba portál přeprogramovat a takto napodruhé se naší obci podařilo uspět.

Stejně jako obce, které mají zájem o připojení k internetu, registrují se v evropské databázi i firmy, které internet zavádí. Tím odpadá na straně obcí obrovská porce byrokracie a propojení s vybraným dodavatelem probíhá on-line. Nad celým procesem má kontrolu EU a v momentu, kdy se obec s firmou dohodne, jdou evropské peníze za odvedenou práci přímo na účet firmy.

Jak stojí na webu WiFi4EU, snaží se tento evropský projekt zlepšovat dostupnost Wi-Fi pro občany Evropské unie na veřejných místech, jako jsou parky, náměstí, knihovny, muzea nebo zdravotnická zařízení. Na otázku, podle jakého klíče byly vybírány místa u nás v Kamenici, starosta Čermák odpovídá: „Lokality jsme měli vytipované už dopředu. Náměstí a dětské hřiště v Kamenici nebo hasičárnu ve Všedobrovicích jsme měli pokryté ještě před tímto projektem, ale navázali jsme místy, kde se nyní sdružuje nejvíc lidí, jako je škola, skatepark, autobusové zastávky.  Později si už sami doplníme i rozvojové zóny, o kterých víme, že budou stále využívanější, jako je třeba údolní niva nad Dvorským rybníkem nebo oddechová zóna na Kuklíku. Internet zdarma dostali taky třeba komunitní centrum Hasičárna ve Všedobrovicích nebo základní škola a kulturní dům. Starosta zároveň připomíná, že se při výběru pamatovalo na to, aby obec nekazila byznys firmám, které se poskytováním internetu živí. Bezplatná Wi-Fi pro všechny obyvatele Kamenice má zajištěné financování na tři roky. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby mohla obec vyhodnotit, jak ji lidé využívají a zda má smysl ji provozovat i dál. Určitě si ji vyzkoušejte a napište nám, kde podle vás ještě veřejný internet chybí.

Red

Síť WiFi4EU v Kamenici

Zdarma se můžete připojit:

Ringhofferovo náměstí

• hřiště u náměstí
  • kulturní dům
  • ZŠ Kamenice a okolí
  • skatepark
  • okolí ZŠ Těptín u autobusové zastávky
  • náves na Nové Hospodě – zastávka
  • zastávka a okolní prostor Ládví Hasičárna Všedobrovice

Jaké další veřejné prostranství by si podle vás zasloužilo připojit? Napsat můžete přímo starostovi