Pošta omezuje pracovní dobu. S obcí se neporadila

10.9.2020 |

Nečekaně, bez jakékoli konzultace s naší obcí, se rozhodlo krajské vedení České pošty omezit pracovní dobu pobočky v Jednosměrné ulici. Takže od 1. října, kdybychom si chtěli skočit na poštu během polední pauzy, máme smůlu. „Nikdo se nás nezeptal, jestli budou nové hodiny našim občanům vyhovovat, nebo ne. Prostě přišel e-mail a hotovo,“ kroutí hlavou starosta Pavel Čermák, podle kterého není problém v řadových zaměstnancích, ale vyšším vedení pošty. Navíc hrozí, že nám později zruší i sobotu.

„Komunikace s managementem České pošty je velice obtížná,“ říká Čermák, který se dle svých slov snažil kamenické pobočce asi už před pěti lety obchodně pomoci. Tehdy se uvolnilo 300 metrů čtverečních plochy v budově s Billou, přímo v samotném centru Kamenice, a to v době, kdy se měla stará budovy pošty rekonstruovat. Vedení pošty dostalo od obce nabídku, aby se sem pobočka přesunula a starou budovu zhodnotila jinak. Pošta se však rozhodla zůstat v Jednosměrné. Dál tedy musí občané chodit mimo centrum a ten, kdo přijede autem a má to štěstí, že najde místo na zaparkování, musí poté jednosměrkou pokračovat a nechtěně se podílet na zvyšování provozu v obci. „Rozumím tomu, že lokální management nemá na tyto věci velký vliv, proto jsme jednali se středočeskou divizí, která ale nabídku na přesun odmítla. Tak jsme pak alespoň pomohli u vedení pošty obhájit pro naši pobočku dodatečnou investici do opravy asfaltu vlastní příjezdové cesty,“ říká Čermák.

Starosta vidí hlavní problém v tom, že vedení pošty svoje kroky nejen nekonzultuje, ale ani nezdůvodňuje. Některá rozhodnutí tak působí vyloženě nesmyslně. Například už toto číslo zpravodaje, které držíte v ruce, k vám nedoputovalo z pobočky v Kamenici, ale až z Jesenice, ze které se stalo nové centrální distribuční místo. Doručovatelé z Kamenice tak nyní začínají svoji pouť v Jesenici. Nic dalšího se nemění. Nedoručená pošta končí na pobočce v Kamenici. Pokud ale podáváte hromadné zásilky, jeďte rovnou do Jesenice, ušetříte si tak minimálně den. Jak tento systém zvyšuje efektivnost, deklarovanou ředitelem České pošty, netuší nikdo.

Důvod zrušení distribučního místa zůstává záhadou. Přitom jde o obec se 4500 obyvateli, odkud se obsluhovaly i další oblasti včetně Kostelce u Křížků, dohromady vytvářející síť 10 tisíc potenciálních klientů.

„Pošta chce víc peněz od státu na pokrytí své ztráty, do toho vyhlašuje program Pošta Partner, který není pro obce atraktivní, ovšem zkracuje pracovní dobu v atraktivních podvečerních časech a s tím si snižuje tržby, a nutí zaměstnance vydělávat bokem na věcech, jako jsou losy a pojištění,“ kroutí hlavou starosta Čermák, který má ale pro řadové, špatně placené zaměstnance pochopení: „Při několika příležitostech už mi sami pracovníci na přepážce řekli, ať si stěžuju výš, aby tam pochopili, že je systém nastavený špatně.“ Dodává taky, že dokud nezačne tento státní moloch reflektovat změny na trhu a zároveň demografické změny, kterými prochází obce, v nichž má pošta fungovat, tak sebevlídnější a sebepracovitější zaměstnanec na přepážce situaci nezlepší.

Tabulka Pošta