Michal Škultéty: 3D tiskař v boji s virem  

Michal Škultéty: 3D tiskař v boji s virem  

18.6.2020 |

Mohli jste ho vidět v televizi, novinách i na Facebooku Kamenice. Michal je přitom skromný, tichý chlap, který žije s rodinou v domku na okraji Týnce nad Sázavou, chodí do práce v kamenickém Strojmetalu a jediné, čím na pohled trochu vybočuje, jsou dva bulteriéři, kteří se mu prohání po zahradě. Co je ale nejvíc zajímavé a kvůli čemu se dostal i do celostátních médií, jsou 3D tiskárny, které mu vrní v suterénu. Během koronavirové krize jely nonstop a Michal na nich na svoje náklady vyráběl a dodával hlavně čelenky pro ochranné štíty, ale i pomůcky pro rychlejší šití roušek pro švadleny. Ty posloužily nejen v Kamenici, ale i ve školách a nemocnicích. S Michalem naše Kamenice i nadále úzce spolupracuje. Od letošního září naše základní škola zahajuje pro zájemce kroužek 3D tisku vedeného právě Michalem

Byly o něm dvě reportáže na Nově, článek v Extra, Benešovském deníku a v Blaníku, ale nezdá se, že by to na Michalovi zanechalo nějakou stopu. Mluví klidně a největší záblesk zájmu je na něm patrný, když se začneme bavit o konkrétních technologiích a vlastnostech jednotlivých materiálů, ze kterých vyrábí věci pro svoje okolí. Od hraček pro dítě, dárků pro ženu, součástek pro tchána až po čelenky štítů, které ho dostaly do médií.

Od malička ho bavily počítače a o 3D tisk se začal zajímat ještě v době, kdy to bylo v našich končinách nedostupné sci-fi. Jakmile se technologie rozšířila a klesly ceny, koupil si postupně dvě tiskárny a vlastnoručně je přestavěl pro svoje potřeby. Během koronavirové krize k nim přibyla ještě třetí, kterou si pořídil speciálně kvůli výrobě ochranných štítů.

skultety

Do akce se zapojila komunita 3D nadšenců spojených po Facebooku a vytvořili dárcovskou kampaň na Donio.cz. Díky ní vysbírali peníze, aby si všichni zájemci mohli pořídit vlastní tiskárnu i materiál a zapojit se do produkce ochranných pomůcek. Dlužno dodat, že sám Michal kromě této kampaně investoval několik tisíc ze svého a zdarma dodal 800 čelenek. Starosta Pavel Čermák propojil Michala s firmou Mifer, která k čelenkám dodala plexiskla. „Jak se to objevilo v televizi, začali lidi volat jak vzteklí,“ usmívá se Michal, pro kterého byla priorita dodávat do Integrovaného záchranného systému, hlavně nemocnic.

Na otázku, jestli si Michal 3D tiskem hodlá vydělávat, kroutí hlavou: „Udělal jsem si na to sice živnosťák, ale to spíš pro pořádek, nemůžu samozřejmě konkurovat velkým firmám.“ Michal se živí jako kovář na ručním lisu v kamenickém Strojmetalu, kde vyrábí podvozkové díly pro luxusní auta. Když byl tisk ochranných štítů na vrcholu, chodil spát ve dvě ráno a do práce vstával v šest. Poté se dohodl se zaměstnavatelem, že může zůstat doma za 60 procent mzdy a plně se věnovat výrobě ochranných pomůcek. „Byl jsem ale připravený i na variantu, že mi nic neproplatí, ale naštěstí to dopadlo takhle,“ vzpomíná Škultéty.

Dnes už je opět 3D tisk pro Michala spíš koníček, kterým si přiležitostně přivydělává. Na policích po domě má nejrůznější hračky a artefakty, které vznikají právě na jeho tiskárnách v suterénu. Michal taky vymýšlí osnovu pro kurz 3D tisku na základní škole Divišov a v Kamenici. Budeme se těšit.