Máme novou cisternu

20.5.2020 |

Naši dobrovolní hasiči z Těptína dostali moderní scanii, která nahradila stařičkou liazku. Obec se rozhodla, že si hasiči zaslouží novější vybavení, o které těptínští hasiči už nějaký čas usilovali. „Musím říct, že když jedeme k zásahu ve scanii, cítíme se mnohem bezpečněji než ve staré liazce,“ říká zastupitel a dobrovolný hasič v jedné osobě Jan Prošek.

Scanii koupila naše obec ve výběrovém řízení. Rozhodla se pro zánovní kus, který měl najeto 10 tisíc kilometrů, aby ušetřila obecní rozpočet. Cena něco přes 4 miliony korun je totiž dvakrát nižší než v případě nového vozidla.

Dobrovolní hasiči museli scanii upravit z rakouského na české barevné schéma, aby vyhovovala platným předpisům. K tomu bylo potřeba absolvovat i náročné administrativní kolečko, aby mohla být zařazena do Integrovaného záchranného systému. Bylo taky potřeba uzpůsobit úložné prostory ve vozidle a přeskládat veškeré vybavení. To vše dělali naši dobrovolní hasiči ve svém volném čase. „Že v šest večer přijdeme utahaní z práce, a už v osm jsme v hasičárně, není pro nás nic výjimečného. Na scanii jsme pracovali několik dní, někdy i do dvou ráno,“ líčí Honza Prošek. Při práci jim pomáhaly i děti z Těptína z kroužku mladých hasičů, který dobrovolní hasiči vedou. Jak zastupitel Honza Prošek popisuje, byl to boj s časem, protože po odstrojení a odhlášení staré liazky musela být okamžitě připravená nová scania, kdyby se někde něco stalo a byla potřeba pomoc.

fotka-cisterna

Nikdo ale práce nelituje. Výsledkem je obrovský technologický skok pro celou jednotku sboru dobrovolných hasičů, ale i pro všechny lidi z našeho okolí. Scania uveze 5500 litrů vody, což je dvakrát víc než stará liazka. Díky šestiválcovému motoru o výkonu 340 koní dokáže cisterna, vážící 18 tun, pěkně upalovat.

Scanie byla zařazená do služby 3. března a už 5. března byla vyslána na svůj první zásah v našich barvách. V době psaní tohoto článku měla za sebou už 8 výjezdů k několika požárům, technickým událostem a pomáhala i při pátrání po malém chlapci.

Přejeme našim dobrovolným hasičům, aby jim nová cisterna dobře sloužila při jejich záslužné práci pro lidi v obci. Na dotaz, co by naopak vzkázali hasiči našim občanům, říká Honza Prošek: „Jsme připraveni pomáhat 24 hodin denně a 365 dní v roce, ale i tak přeju všem nejen z Kamenice, aby nás potřebovali co nejméně a pevné zdraví.“

Red