Kamenická Stromovka

Kamenická Stromovka

25.5.2020 |

Kdybyste někomu přespolnímu zavázali oči a nechali ho vykouknout až tady, mohl by si myslet, že je na kraji pražské Stromovky. Po šotolinových cestičkách se prohání děti s auty na dálkové ovládání, lozí po stylově naaranžovaných dutých kmenech stromů, rodiče tu korzují s kočárky, brzy přibudou lavičky, ohniště, posilovací stroje a stezka pro koně.

 Za korunami stromů se rýsují paneláky sídliště a základní škola. K typicky městskému prvku tak přibyl další. Městská zeleň. Park ale neslouží jen obyvatelům sídliště, ale všem Kamenickým i návštěvám odjinud, kteří si mohou už teď dát příjemnou, několikakilometrovou procházku přírodou od parku až do Štiřína po trase, kterou obec průběžně kultivuje a vylepšuje.

Když tu člověk sedí na trávě, těžko si představí, že tu býval v 19. století rybník a ještě nedávno skládka stavebního odpadu. Vozily se sem i výkopy ze stavby vodovodu, aby postupně kopce suti a hlíny hustě zarostly náletovými křovinami. Údolní niva mnoho let spala. Obec měla jiné priority než nákladně odstraňovat skládku. První pokus o rekultivaci přišel od chovatelů koní z nedalekého Kamenického dvora, kteří chtěli rozšířit svoje pastviny. Nakonec se ale nivy ujala sama obec a vznikl projekt parkové zóny.

„Už před 20 lety, když jsem se sem přistěhoval, jsem se poohlížel po místě, kde by se daly provozovat volnočasové aktivity pro děti,“ říká Petr Valášek, I. místostarosta a jeden z tahounů projektu. Určitě to budou hlavně děti, které nový park ocení, hlavně ty, které sem můžou vyběhnout rovnou ze školy vzdálené ani ne 100 metrů nebo si budou chtít odpočinout poté, co se vyřádily v sousedním skateparku.stromovka-fotka-dovnitr

Ale nejde jen o děti. „Naše ambice je vytvořit z nivy místo, kde se každý rád zastaví během procházky, zacvičí si, přečte knížku, najde si příjemné zákoutí, když si chce s někým popovídat,“ líčí starosta Pavel Čermák, který hodlá z parku udělat přirozenou součást pobytové zóny linoucí se okolo Kamenice od Kostelce až po Štiřín. K tomu ale ještě bude potřeba vybudovat schůdné cestičky a lávky, které dovolí překonat svah Hamerského rybníka. S kultivací prostoru to ale podle starostových slov není třeba přehánět, aby nedošlo k nešetrnému zásahu do přírody. Nechce proto regulovat potok, který se občas sice rozlévá, ale je domovem mnoha živočichů. 

To, jak park vypadá a bude se dál rozvíjet, vychází ze studie „Niva Kosteleckého potoka  - volnočasový areál“, zpracované v roce 2018, kterou obec objednala u zahradní a krajinářské architektky Ing. Jany Kohlové.  Studie zatím byla rozvržena do 4 samostatných etap a v roce 2019 se začala připravovat první etapa projektu parkových cest a mobiliáře na louce u Hamerské ulice. V budoucnosti by tak k louce mohly přibýt i pohodlně schůdné svahy od školy, propojení ostrůvků na Dvorském rybníku povalovými chodníky s nástupním místem pro zimní bruslení nebo vytvoření nového pobytového místa u Horního rybníka s vodním dětským hřištěm, piknikovým místem a pozorovacím molem. „Samotná studie vychází z maximálního využití přírodního potenciálu území a navazuje na potřeby místních obyvatel mít přírodní park s vyšší rekreační vybaveností v bezprostřední blízkosti obce,“ říká Jana Kohlová, podle jejíchž slov se zároveň počítá i s tím, že na části travnatých luk bude založená květnatá louka, která se z ekologických důvodů bude sekat méně často.

Na realizaci projektu se také podílela šéfka odboru životního prostředí Ing. Zuzana Ronschak Vidová, která se snaží koordinovat jednotlivé fáze realizace do logického sledu tak, aby každým rokem v parku přibylo něco nového.

Projekt, jehož původní podobu si můžete prohlédnout na stránkách našeho zpravodaje, počítá s velkorysým vybavením včetně altánku, s lanovými a herními prvky pro děti či s lehátky ke slunění. Co všechno se bude nakonec realizovat, záleží nejen na stavu obecní pokladny, ale i na zájmu občanů. „Je potřeba si uvědomit, že jednotlivé prvky, aby lidem sloužily mnoho let a vydržely veškerou zátěž, stojí miliony korun,“ upozorňuje starosta. Vybavení parku je tedy nákladnější položka než veškeré zemní práce, díky kterým park z původní skládky prokoukl. Proto se radnice rozhodla, že prvky, do kterých bude po úpravě terénu investovat ze všeho nejdřív, jsou lavičky, odpadkové koše a velké dlážděné ohniště. Jeho rozměry návštěvníka napoprvé ohromí. „Věřím, že to je místo, kde se lidi z různých osad budou sbližovat, určitě tu budeme chtít uspořádat Čarodějnice,“ říká Pavel Čermák.

K ohništi přibudou ještě do léta fitness prvky pro dospělé, plocha s venkovním grilem a bedna se sportovním vybavením, jako jsou rakety, míče nebo frisbee, které budou volně k užívání návštěvníky parku. „Ze zkušenosti víme, že když lidi dostanou důvěru, tak ji většinou nezklamou,“ odpovídá s úsměvem starosta na otázku, jestli si myslí, že vybavení v parku zůstane. Taky se podle jeho slov nejedná o nákladnou položku v rozpočtu.

V posledních letech obec Kamenice koupila i další navazující pozemky a čeká nás plánování dalšího rekreačního využití velké části nivy. Radnice chce ale jinak nechat prostor co nejvíc otevřený, aby si ho lidé nejdřív zvykli využívat a až poté, když se ukáže, jaké další vybavení by tu bylo nejvhodnější, přijdou další investice. Každý rok by mohl přibýt další prvek. Tento článek tedy prosím, milí čtenáři, berte i jako výzvu, abyste si svoje nápady a tipy nenechávali pro sebe, ale posílali je buď rovnou starostovi a místostarostovi, nebo třeba na mail redakce zpravodaje.

Na hraně parku jsou zasazené mladé duby, které budou mnoha příštím generacím návštěvníků poskytovat stín. Alej taky oddělí od parku nově budovanou koňskou stezku. „Cíl je, aby koně procházeli podél parku, ale přitom se člověk nemusel bát, že šlápne do nějaké koblihy. Taky nechceme, aby koně ničili parkové cestičky, takže mají vyhrazený svůj koridor příjemný na projížďky,“ říká místostarosta Valášek.

stromovka-fotka-hlavni

Někoho by mohla napadnout otázka, proč se radnice vůbec rozhodla investovat do parku, když má Kamenice kolem sebe krásnou přírodu. Nejuspokojivější odpověď poskytne park sám, když ho člověk navštíví. „Kamenice má teď naprosto nový prvek, který dělá život v obci kvalitnější a je součástí relaxační zóny kolem obce,“ říká starosta Čermák, podle kterého je úkolem radnice nejen opravovat silnice, ale i dělat život v obci příjemnější. Místostarosta Valášek, který má na starost rozpočet a strategické finanční plánování obce zase říká: „Zkultivovat a vybudovat toto úplně nové prostředí stálo něco přes jeden milion korun. Když to srovnáme s ryze technickými projekty jako třeba chodník od školy ke kruhovému objezdu za 8 milionů nebo s čištičkou za 100 milionů, tak to není zas až tak velká investice a přitom užitek a příjemné pocity, který park lidem přinese, jsou nevyčíslitelné.“

Do parku je potřeba se skutečně podívat, aby člověk plně docenil jeho význam. Najednou zjistí, že se tu sbíhají trasy od sídliště a centra obce, školy, stájí, skateparku a výhledově snad i sportovního areálu a multifunkčního centra pro mládež. Dostanete se sem pěšky, na kole i na koni. Prostě, život v Kamenici je zase o něco hezčí, když si můžeme s přáteli říct: „Uvidíme se v parku.“

Kam zmizel velký dub? Odpovídá Zuzana Ronschak Vidová

Na otázku, proč zmizel velký dvojitý dub, místo aby se stal dominantou nového parku, odpovídá Zuzana Ronschak Vidová z Odboru správy majetku a životního prostředí:

„Pokácet tak nádherný a majestátný strom, jako byl dub na nivě, jsem nemohla udělat bez důkladné konzultace s několika dalšími odborníky. Loni mu odumřela celá jedna třetina, která směrovala nad silnici a vytvářela protiváhu té části, která visela nad chodník směrem k potoku. Druhá třetina byla viditelně prolezlá dřevokaznými houbami a tak zbýval jediný zdravý kmen, který ale nebezpečně visel nad novým chodníkem. Kdyby to byl strom na louce, kde občas projde zbloudilý houbař, tak bychom ho nechali dožít na místě a průběžně uklízeli spadané části stromu. V tomto případě však mluvíme o stromu nad chodníkem, a tudíž místem, kde denně projde spousta lidí a v zimních měsících tady sáňkují děti ze Skuhře, ze sídliště a taky ze školní družiny. Musela jsem na misku vah položit na jednu stranu strom a na tu druhou bezpečnost lidí. Nebylo to snadné rozhodování. Abych se mohla rozhodnout, nechala jsem vypracovat posudek znalkyní v oboru dendrologie. Ta taky v souvislosti s využíváním toho prostoru a vzhledem k zdravotnímu stavu dubu navrhla pokácení stromu a výsadbu náhrady. Když se potom kácelo, odhalili jsme velkou houbami napadenou dutinu v tom zvenku nejzdravějším kmeni, což nám potvrdilo správnost rozhodnutí.“

Red