Znak
Obec Kamenice
Návrh usnesení
25. Zastupitelstva obce Kamenice
konaného dne 28.1.2026
Žádost o odkup pozemku parc. č. 855/11 v k.ú. Těptín
I. Zastupitelstvo obce Kamenice neschvaluje

prodej pozemku parc. č. 855/11 - zahrada o výměře 116 m2, zapsaného na listu vlastnictví č. 10001 pro katastrální území Těptín a obec Kamenice, o který požádali ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ .

II. Zastupitelstvo obce Kamenice ukládá
1. Petře Novotné
1.1.

informovat žadatele.

Termín: 30.6.2026
Předkladatel:Ing. Tomáš Mojžíšek
Schvalovatel:Petra Novotná
Zpracovatel:Ing. Barbora Vacková
Důvodové zpráva:

░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░░  podali na obecní úřad žádost o zvážení prodeje obecního pozemku parc. č. 855/11 - zahrada o výměře 116 m2 v k.ú. Těptín. Žadatelé uvedli, že bydlí v blízkosti předmětného pozemku a jejich záměrem je jeho využití jako zahrady k pěstování ovoce a zeleniny. Zároveň deklarovali ochotu respektovat podmínky obce v případě případného prodeje.

 

Předmětný pozemek je v současné době propachtován třetí osobě, a to na základě platné pachtovní smlouvy ze dne 7.12.2018 a následujících dodatků. Platnost pachtu je do 31.12.2028. V současné době je tak znemožněn převod pozemku do soukromého vlastnictví bez zásahu do existujících smluvních vztahů.

 

Obec dlouhodobě přistupuje k prodeji obecních pozemků zdrženlivě a realizuje je zejména v případech, kdy se jedná o části pozemků, které jsou dlouhodobě fakticky užívány jinými vlastníky a pro obec postrádají další využití. Prioritou obce je naopak zachování a případně rozšiřování pozemkového fondu pro budoucí potřeby. V minulosti již byla podána žádost o odkup předmětného pozemku ░░░░ ░░░░ ░░░░ ░░ , která má s obcí uzavřenou zmíněnou pachtovní smlouvu, přičemž Zastupitelstvo obce prodej neschválilo. Osadní výbor Těptín tehdy rovněž prodej nedoporučil.

 

Pozemek se nachází v blízkosti návsi a u místní komunikace, což mu dává potenciální strategický význam do budoucna, zejména z hlediska možného využití pro veřejně prospěšné účely, jako je např. výstavba chodníku, umístění separačního stanoviště nebo jiné infrastruktury ve prospěch obce a jejích obyvatel.

 

S ohledem na výše uvedené skutečnosti odbor správy majetku doporučuje, aby Zastupitelstvo obce prodej pozemku parc. č. 855/11 v k.ú. Těptín neschválilo.

Materiál obsahuje:Příloha - Žádost o odkup pozemku parc. č. 855_11 v k.ú. Těptín_Ortofoto.pdf (Veřejná)