Škeble v Mlýnském rybníce

Po více než 40 letech se tento rybník začal vypouštět z důvodu oprav hráze a stavidla. K vypouštění došlo poměrně rychle a za docela teplého počasí. Na břehu se začaly objevovat lastury. Byli to mrtví i živí jedinci, někteří napůl zaschlí. 

Ti, kteří měli štěstí, se dokázali včas přemístit do nevypuštěného středu rybníka. Pozorný divák mohl v mokrém písku a v bahně vidět cestičky – úzké rýhy, jak se škeble snaží zachránit. Protože  rybník byl vypouštěn bez přestávek a v teplém počasí, bahno na dně rychle tvrdlo, hrozilo nebezpečí velkého úhynu.

Někteří lAnodonta_cygnea1idé házeli tyto jedince do zbytku vody, kde se mohli lépe zavrtat do bahna nebo do písku a dočasně se tak ubránit  vyschnutí. Byli povoláni pracovníci záchranné stanice pro živočichy z ČSOP Vlašim, kteří nejakutněji ohrožené exempláře sesbírali a přenesli do jiného rybníka. Z počtu zachráněných škeblí i z prostého pozorování lze vyvodit, že se zde nachází (nacházela) silná populace, čítající stovky jedinců.

Vzhledem k tomu, že škeble rybničná patří na území ČR k silně ohroženým živočichům, celá záležitost neušla pozornosti Inspekce životního prostředí. Ta v současné době řeší, zda snad nedošlo v průběhu opravných prací na rybníce k pochybení v rámci zákona o ochraně přírody.

Můžeme jen doufat, že i přesto, že má být  Mlýnský rybník převeden dle vyjádření současného vlastníka do režimu chovného rybníka (včetně přikrmování a násady), zůstane stále vhodným prostředím pro tyto i další ohrožené živočichy, kteří zde byli pozorováni (např. rákosník velký, užovka obojková, ropucha zelená, skokan krátkonohý).