Rybníčky a biotopy

Bílá skála

Tůň Bílá skála se nachází u cesty spojující Kamenici se Skuhří. Jedná se na první pohled o nenápadnou vodní plochu o cca 350 m2, která se skrývá za okolními vzrostlými stromy. Na jaře okolí tůně ožívá žlutými květy blatouchu bahenního (Caltha palustris), jehož pyl je vyhledáván včelami z širokého okolí. Tato lokalita je velice oblíbena mezi zástupci z nejrůznějších živočišných tříd. Hned na začátku jara zde můžeme sledovat neuvěřitelnou aktivitu skokanů hnědých (Rana tamporaria) a ropuch obecných (Bufo bufo) a s postupným oteplováním i rosničky zelené (Hyla arborea), ještěrky obecné (Lacerta agilis), slepýše křehké (Anguis fragilis) či užovky obojkové (Natrix natrix). Tůň Bílá skála a její okolí je kouzelné v každém ročním období. Doporučujeme nepřehlédnout.

Olešovice

Olešovická tůň se nachází u Benešovské silnice, pod Olivovou ulicí. Bohužel mnoho projíždějících si plete okolí se skládkou a s odkladištěm pneumatik, a proto si málokdo všimne krás této lokality. Tůň je i přes svou malou rozlohu zajímavá nejen pro botaniky, ale i pro zoology. Každý rok po odtání ledu a sněhu se do této tůně vracejí silně ohrožení skokani štíhlí (Rana dalmatina), aby zde založili novou generaci. Bohužel každým Skokan Štíhlýrokem se jich vrací méně a méně. V okolí tůně samozřejmě můžete pozorovat mnoho dalších zajímavých zástupců z ostatních skupin živočichů. Dobrému pozorovateli určitě neunikne ani pomalu se pohybující vodní měkkýš okružák ploský (Planorbarius corneus), který naštěstí ještě není v ČR ohrožen. Nespěchejte a zastavte se na tomto místě, a třeba si i Vy tuto tůň a její okolí oblíbíte.

Skuheř

Skuheřská tůň je velice nenápadnou vodní plochou, jejíž okolí z vysokého rákosu poskytuje útočiště nejrůznějším živočichům, ať už se jedná o ptáky, savce, obojživelníky, plazy či nejdrobnější bezobratlé. Na jaře je okolí této tůně žlutavě zbarveno díky velkému množství blatouchu bahenního (Caltha palustris). Během letních večerů je možné poslouchat neuvěřitelné koncerty samců silně ohroženého skokana zeleného (Pelophylax esculentus) či rosničky zelené (Hyla arborea). Když budete mít štěstí, setkáte se zde i s užovkami obojkovými (Natrix natrix), slepýši křehkými (Anguis fragilis) či s ještěrkami obecnými (Lacerta agilis). Ač se jedná o malou a pro někoho nedůležitou vodní plochu, stojí tato lokalita za zachování.


Zahlédli jste zde nějakého zajímavého živočicha či rostlinu? Pomozte nám s monitoringem vzácných organismů v okolí Kamenice. Neváhejte a kontaktujte nás na biodiverzita.kamenice@seznam.cz. Děkujeme.